קורס טיפול באומנויות, דרמה ובביליותרפיה

רכישת מיומנויות התנהגותיות בכלים פסיכודרמטיים - הפסיכודרמה ככלי להעצמת אנשי פרופסיה ותרפיה באומנויות.

 • הכשרה מקיפה בתחום הטיפול
 • פרקטיקה לצד התנסות מעשית
 • סגל מרצים בכיר

חלק א- פסיכודרמה

הפסיכודרמה מאפשרת לאנשים לעשות סימולציה של החיים המציאותיים בלי להסתכן במקרה שהתוצאה לא טובה – לרכוש ניסיון בדרך לא כואבת, כי התוצאה לא מחייבת.

הפסיכודרמה בנויה כך שאפשר לחקור ולטפל בהתנהגות מידית  באין ספור סיטואציות ובכול  ממדי הזמן  עבר הווה ועתיד. החיווי מחדש מאפשר ניתוח ורפלקציה של תפקידים, כגורמים לשינוי בהתנהגות, עמדות והתייחסויות ועל כן משמשת מטפלים ומחנכים במגוון תחומים להובלת תהליכי שינוי.

אימון לתפקיד בפסיכודרמה מסייע להגדיל את רפרטואר ההתנהגות ואת טווח התגובות של היחיד, ולכן הוא מעצים את התפקוד של האגו ואת מושג העצמי ומוסיף לו גמישות וסתגלנות.

מנושאי הלימוד בחלק זה:

 • הכרת המבנה והמרכיבים הפסיכודרמטים.
 • ספונטניות ויצירתיות בפסיכודרמה
 • הבנת הקשר בין משחק תפקידים ספונטניות ויצירתיות
 • פרזנטציה עצמית
 • שיפור המיומנות להחליף תפקיד להרחבת זוויות הראיה שבהם אני תופס את המציאות  ויצירת חלופות התנהגותיות  חדשות ומחזקות לחיים  להעצמת  היכולות האמפטיות עם האחר  והבנת האני דרך הזולת.
 • מושג התפקיד
 • התנסות בדרמטיזציה של אירועים מין החיים כאמצעי לפיתוח מיומנויות למימוש הפוטנציאל האישי והבין אישי

חלק ב- טיפול באומנויות

טיפול באמנויות ידוע כאמצעי חווייתי, יצירתי ויעיל להתפתחות אישית ובריאות נפשית.

העיסוק באמנות יחבר את תלמידי הקורס לכישוריהם היצירתיים ולחלקים הטובים והבריאים באישיותם. העצמה והדגשה של חלקים בריאים באישיות וחיבור האדם למעיינותיו היצירתיים היא הדרך הטוב ביותר להתגברות על חולשות.

מנושאי הלימוד בחלק זה:

 • פסיכודרמה:
  שימוש  בבובות , מסכות, אגדות  ילדים לעבודה עם בעיות התנהגויות מיוחדות (ילד דחוי , פחדים ,תוקפנות ועוד ).
 • ביבליותרפיה
  שימוש בסיפור, שירה, וכתיבה יוצרת לעבודה על הערכה עצמית ,מושג העצמיות ודימוי עצמי. בדיקה ושינוי של סיפורי חיים אישיים (ביוגרפיה / רה ביוגרפיה) המכתיבים דפוסי התנהגות  והבנות לביטוי רגשות ומחשבות – חיבור בין עבר הווה ועתיד .
 • תרפיה בציור ובפיסול
  עבודה על רגשות ודמיון וחיבור למעיין היצירתיות הנובעים מתוך האדם בציור , צבע וחומר בכדי לאתר תפקיד לקוי של העצמי ולהביא לשיקומו  התנסות חוויה מודעות ופתרון הקונפליקט באמצעיים אומנותיים.

חלק ג- אינטר מודל-  משפחה , קבוצה , חברה

מנושאי הלימוד בחלק זה:

א .  טיול "באלבום משפחתי  "מסע אל המשפחה, דרך התנסות חווייתית וראיה מחודשת של אלבום התמונות .

ב . מה זה סוציומטריה?  תהליכים סוציומטריים בקבוצה – ליבון קונפליקטים חברתיים בכלים   אומנותיים   . הדגש על קשרים חברתיים נובע מן ההנחה שלבעיות פסיכולוגיות יש בסיס של פעולת   גומלין. באמצעות הסוציומטריה ניתן לחקור את התפקוד ואת התפתחות של המערכת החברתית, ללא קשר לקונפליקטים התוך-נפשיים של היחיד .

ג. בדיקת האטומים הסוציאליים בטכניקות פעלתניות ויצירתיות (ציורים גרפיים,  ומשחקי תפקיד) .

סיכום ופרידה:
סגנונות פרידה , פרידה קצרת מועד , פרידה ארוכה , פרידה טרמינלית.

הקורס מציע סל של התנסויות פעילות ביחסי אנוש, יחסיים אישיים ובין אישיים , ותקשורת אפקטיבית בכל הרמות והצורות . השימוש במודלים אלו,  מפתח באדם את האמונה ביכולת לשלוט על חייו , מחד להיות ספונטני ויצירתי כך שיוכל להגיב ולהסתגל גם לאירועים בלתי צפויים ומאידך תיעול הרגשות לעבר מטרות פרודוקטיביות שיביאו דרכים חילופיות להצלחה ושיפור מיומנויות.

48 שעות לימוד אקדמאיות

סטודנטים אשר יעמדו בדרישות הקורס, יקבלו תעודת בוגר קורס תרפיה באומנויות ופסיכודרמה – רכישת מיומנויות התנהגותיות בכלים פסיכודרמטיים, מטעם היחידה ללימודי חוץ.